Veletrh Svět knihy 2014 aneb Založení XB-1 fans

Jak někteří z Vás ví i z vlastní zkušenosti, ve dnech 15. – 18. 5. 2014 se na Výstavišti v Holešovicích konal již po dvacáté výše uvedený mezinárodní veletrh a knižní festival. Protože jedním z témat veletrhu bylo i „FANTASY & SCI-FI“ nemohlo chybět ani naše XBčko se svým stánkem.

1_Stanek XB1_2014Převzali jsme od organizátorů stánek, navezli jsme spoustu archivních časopisů, knih od nás a spolupracujících nakladatelství – Alfedus s.r.o., Gorgony a Klubu Julese Vernea – kterým patří dík za to, že s námi do toho šla.

Zavěsili jsme krásné obrazy od Martina Zhoufa, trička a plakáty a nalepili cenovky. No a začali se trousit první návštěvníci, ze kterých se stal brzy poměrně značný dav lidí, kteří se zajímají o písmenka, což byla potěšující zkušenost.

Méně potěšující byla pak skutečnost, se kterou jsme byli konfrontováni také od začátku – tedy že čím dále od Matky měst, tím více výskyt  lidí, kteří neměli potuchy o tom, že redakce v listopadu 2010 vydavatelem zaříznuté Ikarie založila na zelené louce za pomoci dobrých lidí z Konektoru časopis XB-1 a pokračuje od prosince 2010 v každoměsíčním vydávání kvalitních povídek a publicistiky v oblasti S/F/H, byť pod jinou fanglí…

Kromě obsahu jsme částečně spolupracovali i na ve vedlejším sálku probíhajícím programu a jako první za XB-1 „nastoupila“ se zajímavým tématem fantaskních prvků v díle Bohumila Hrabala Františka Vrbenská. Sálek praskal ve švech…2_Dr_Vrbenska_2014Dalším, kdo nás pravidelně obšťastňoval přítomností byl Jirka W. Procházka – buldozer české Sci-Fi, alias kolega zombivec. Neměl to k nám z nedalekého stánku časopisu Pevnost až tak daleko…a když zombivci, tak jeden z otců zakladatelů XB-1 fans Marek Dobeš, při jehož přednášce na téma „CHOKING HAZARD – 10. let českých zombivců“ jsem byl nucen jako první a poslední předseda zombiveckých odborů asistovat…3_Marek_vzpomina na bahno_2014V neděli se Marek vrátil, ale tentokrát posluchačům po mém pokusu vysvětlit, kdo a co jsou XB-1 fans, nevyprávěl o svých libůstkách omatlávat nebohé herce a neherce „léčivým bahnem a jehličím“ – naopak. S Lucií Lukačovičovou představili jimi společně napsanou pohádku Vánoční příběh a tam zombivců netřeba.4_Marek_Lukacovicova_2014Při udělování cen Akademie SFFH za rok 2013 obdržel redaktor XB-1 Martin Šust dvě ceny – ta první byla za jím skvěle vedený web www.casopisxb1.cz a tu druhou dostal za dlouholetou práci pro SF.

Poměřováno množství prodaných časopisů, knížek, triček, hrníčků…to byl velmi dobrý veletrh. Poměřováno množstvím energie, kterou jsme čerpali z mnohých setkání s našimi fanoušky to byl veletrh skvělý…

Díky všem, co se zastavili a těšíme se na ty, co se zase někdy zastaví…třeba na připravovaném podzimním setkání XB-1 fans, kde se budete moci setkat třeba s Markem Dobešem a šéfredaktorem XB-1 Vlado Ríšou.
5_Marek_Vlado_2014

Saša Rusevský

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.